top of page

Yazılım Kalitesi Nedir?

Yazılım kalitesi, geliştirilecek olan yazılımın kendisine ait açık veya gizli olan gereksinimlere ve beklentilere uygunluk derecesidir.

Bu tanımı daha netleştirecek olursak :

Açık: Net olarak belirtilmiş, tanımlanmış ve belgelendirilmiş

Kapalı: Açıkça tanımlanmamış ve belgelenmemiş ancak dolaylı olarak önerilmiş Gereksinimler: bir ihtiyacın ortadan kaldırılması için gereken yetenek ve koşullar (iş / ürün / yazılım gereksinimleri gibi)

Beklentiler: Sistemin yerine getirmesi gereken son kullanıcı beklentileri gibi.ISTQB tarafından tanımı

Kalite: Bir bileşen, sistem veya sürecin belirtilen gereksinimleri ve / veya kullanıcı / müşteri ihtiyaç ve beklentilerini karşılama derecesi.


Yazılım Kalitesi: Belirtilen veya ima edilen gereksinimleri karşılama yeteneğini taşıyan bir yazılım ürününün işlevsellik ve özelliklerinin toplamı.


Görüldüğü üzere farklı aktörler yazılım kalitesine farklı tanımlarla açıklamışlar.  Bu konu tartışılabilir, farklı mecralarda akademik ortamlarda değerlendirilebilir.  Ancak tanım ne olursa olsun, kalite, ‘hepimizin istemekte olduğu bir şey olduğu’ gerçeğidir.

Yazılım kalitesi farklı birçok perspektife sahiptir. Bu konu hakkında bilgi almak için bkz. Yazılım Kalitesinde Farklı Perspektifler.

Yazılım kalitesini sağlamak için, Yazılım Kalite Güvencesi ve Yazılım Kalite Kontrolü gerçekleştirilir.

22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page