Hakkımda

Dr. Ali GÜRBÜZ

 

1997 yılında Marmara Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra uzun yıllar kamu ve özel sektörde, karar destek sistemleri, modelleme ve simülasyon, akıllı ulaşım sistemleri, afet yönetim sistemleri ve finans sistemlerine yönelik yazılım projelerinde yazılım geliştirici, ekip lideri, iş analisti, gereksinim mühendisi, yazılım test mühendisi, yazılım test grup lideri, proje yöneticisi rolleriyle görev almıştır.

Bunun yanında gerçekleştirdiği Ar-Ge projelerinde proje planlama ve yönetimi, ekip kurma ve ekip yönetimi, iş analizi, test yönetimi ve Çevik metodolojileri ile proje yönetimi tecrübelerine de sahip oldu.

Elde ettiği tecrübeyi sektörle eğitim ve danışmanlık yoluyla paylaşmaktadır. Şu ana kadar ‘eğitmen’ olarak çalıştığı kurumlarda THY, Uludağ İhracatçılar Birliği, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, Yeşim Tekstil, TÜBİTAK TÜSSİDE, Garanti Teknoloji, Innova, HSBC Bank, Şişecam, AVIVASA, Etiya, Borsa İstanbul, Eczacıbaşı, Softech, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, EnerjiSA, ABİGEM İzmir, Koza Altın, Türk Telekom, Hedef Filo, BAKNET, Eczacıbaşı, Sompo Japan, Altunkaya Holding, SMS Siemag, Mars Group, KariyerNet, Uğur Derin Dondurucu, Halkemeklilik, Kentkart, TURKSAT, İç İşleri Bakanlığı, Dicle Elektrik, Garanti Bankası, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı,TAI, TÜRKSAT, İŞKUR, Metlife gibi şirketlerin personellerine kurumsal olarak İş Analizi, Yazılım Test, Gereksinim Yönetimi, Proje Yönetimi, Agile Proje Yönetimi, Agile Test ve Kişisel Gelişim Eğitimleri verdi. 

Marmara Üniversitesi'nden Yüksek Lisans ve Doktora derecelerine sahiptir. Ar-Ge alanından elde ettiği tecrübeyi eğitim alanına aktararak Yazılım testleri alanında “Yazılım Test Mühendisliği” kitabını 2010 yılında yayınladı. Bu kitap bu alanında ilk Türkçe yazılım test mühendisliği kitabıdır.  Yurtiçi ve Yurtdışında Proje Yönetimi, Agile Proje Yönetimi, İş Analizi ve Yazılım testleri konusunda birçok eğitim ve sertifika aldı. 30.000 saatin üzerinde Test Yönetimi, İş Analiz ve Proje Yönetimi tecrübesi bulunan eğitmen “Proje Yönetimi” “İş Analizi”, “Gereksinim Yönetimi” “İş Süreçleri Yönetimi”, “Agile Proje Yönetimi”, "Yazılım Test Yönetimi" ve "Kişisel Gelişim" konularında eğitimler vermekte, kurumlara danışmanlık çalışmaları yapmaktadır.   

 

Bu site neden var ?

 

Yazılım testleri ile yakinen ilgilenmeye başladığım ilk günden itibaren bir fark ettiğim şey bu alanda Türkçe bilgi kaynağı eksikliğiydi. Bu nedenle Yazılım Test Mühendisliği kitabını 2010 yılında yayınladım. 

 

Şimdi ise birçok blogta bir çok bilgi görmekteyim. Bu beni sevindirse de ortaya çıkan tutarsızlıklar ve bilgi eksiklikleri yazılım testleriyle yeni uğraşmaya başlayanları zorlayacağını gördüm. Bu nedenle yazılım test konusunu merak eden ve bu konuda bir şeyler okumak isteyenlere güvenilir ve tutarlı bir kaynak oluşturmak istedim.

Bir akademik ders notu yerine bir günlük yazı dizisi şeklinde konular verilecektir.

Ayrıca yazılar belirli müfredat başlıkları altında toplanarak sertifika sınavlarına hazırlık materyalleri de oluşturulacaktır.

Sertifika sınavlarına hazırlananların çektikleri en büyük zorluk sınavlara hazırlık için yeterli soru setlerinin  olmamasıdır. Sitemizde buna yönelik ücretsiz soru setleri ve çözümleri de olacaktır.

Neden üyelik sistemi var ?

Sitemizde vereceğimiz bilgiler belirli bir emek ile hazırlanmaktadır. Temel seviyedeki bazı bilgilere ulaşım herkes tarafından yapılabilecektir. Ancak ileri seviyedeki konular, sınava hazırlık soruları veya yazılım test faaliyetlerinde kullanılan şablonlara ulaşım üyelik sistemi üzerinden olacaktır. Bu bilgileri gerçekten de isteyenlere vermek ve onlarla kabul etmeleri durumunda iletişimde olmak fikirlerini almak istemekteyim.

Umut ederim hazırladığımız bu siteyi beğenirsiniz. 

 

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  • YouTube - Siyah Çember
  • LinkedIn - Siyah Çember
  • Facebook Black Round
  • Google+ - Black Circle
  • Twitter Black Round