top of page

Sistem Testleri

Geliştirilen sistemin performans, güvenirlilik, işlevsellik gibi özelliklerini değerlendiren testlerdir. Birim testlerde ve entegrasyon testlerinde geliştirilen yazılımın tasarıma uygun olarak geliştirildiği doğrulanır. Sistem testleri ise sistemden beklenenlerin doğrulaması amaçlanır.  Bu nedenle sistem test durumlarında sistem gereksinimleri temel alınarak, sistemin çalışacağı, gerçek ortamda karşılaşılabilecek olan senaryolar tanımlanır.


Sistem testlerinin ilk adımı olarak işlevsel gereksinimlerin doğrulanması gerçekleştirilir. Bu doğrulama sonucunda sistem işlevsel olarak çalıştığı gözlemlenir. İşevselliği yönünden doğrulanan sistem üzerinde, bir sonraki adımda, işlevsel olmayan gereksinimleri  karşıladığı göstermek amacıyla işlevsel olmayan testler gerçekleştirilir. Bu testlerden bazıları şunlardır:


Stres testleri : Sisteme girdi oranı sistem tasarım oranı aştığı zaman sistemin davranışını gözlemlemek üzere gerçekleştirilen testlerdir.


Performans Testleri: Sistem çıktılarının belirlenen ve kabul edilebilecek olan zaman dilimi içerisinde üretebildiğinin değerlendirilmesinin yapılabilmesi için gerçekleştirilen testlerdir.


Konfigürasyon ve Uyumluluk Testleri: Geliştirilen sistemin farklı platformlarda ve donanımlarda nasıl davrandığının değerlendirilmesi için gerçekleştirilen testlerdir.


Güvenlik Testleri : Sistemin izinsiz kullanım teşebbüslerindeki davranışlarının değerlendirilmesi için gerçekleştirilen testlerdir.


Kullanılabilirlik Testleri : Kullanıcı – sistem etkileşimini ve ergonomisini değerlendirmek üzere gerçekleştirilen testlerdir.


Gerialma (Recovery Testleri) : Bir hata durumunda sistemin otomatik veya elle yeniden normal duruma dönmesini değerlendirmek için gerçekleştirilen testlerdir.


Kullanıcı Arayüz testleri : Kullanıcının ve yazılımın grafik gösterimi olarak nasıl bir etkileşim içerisinde olacağını, kullanıcının klavye, ekran veya fare ile sisteme vereceği girdilerin sistem tarafından nasıl işleneceğini değerlendirmek için gerçekleştirilen testlerdir.

57 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page