top of page

Performans Testleri

Geliştirilen yazılımın hedeflenen platform üzerindeki kaynak kullanımı da dahil olmak üzere birlikte çalışacağı diğer uygulamalar ile birlikte çalışırken ki performansını ölçmek veya belirlenen performans hedeflerine ulaşılıp ulaşılmadığını göstermek amacı ile gerçekleştirilir.


Bu testler ile uygulamanın aşırı yüklenmeler veya farklı uygulamalar altında nasıl davrandığı gözlemlenir.  Performans testleri genellikle bu amaç için geliştirilmiş olan test yazılımları tarafından gerçekleştirilir.


Dört çeşit performans testi vardır:


Yük Testi, bir sistemin artan iş yükü davranışını değerlendirmek için yapılan bir performans testidir.


Stres Testi, test edilen bir sistemin davranışını beklenen iş yükünün sınırları içinde veya ötesinde gözlemlemek ve değerlendirmek için yapılan bir performans testidir.


Dayanıklılık Testi, sisteme önemli düzeyde bir iş yükünü sürekli verildiğinde sistemin davranışını değerlendirmek için yapılan performans testidir.


Çivileme Testi, yük aniden ve önemli ölçüde arttığında bir sistemin davranışını değerlendirmek için yapılan bir performans testidir.


İp Uçları:


Performans testleri mümkün olduğunca gerçek çalışma ortamına yakın bir test ortamında gerçekleştirilir. En iyisi mümkün olursa gerçek ortamda bu testlerde gerçekleştirilmelidir.


Performans testi için en mükemmel araç amacınıza en uygun olan araçtır. İyice araştırılmalı ve ona göre karar verilmelidir.


Performans testleri için tek bir testin sonuçlarına güvenmeyin. Ortalama sayıya ulaşabilmek için performans testlerini farklı zamanlarda birden fazla test olarak gerçekleştirin.


Performans testleri uygulamanın çalışacağı ortam üzerinde gerçek şartlar altında gerçekleştirilmesi gerekir.

29 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page