top of page

Hata Ciddiyet Dereceleri

Hata Ciddiyet dereceleri ortaya çıkan hataların yazılım kalitesi üzerindeki etkisine göre sınıflandırılmasıdır.


Test koşturmalarında tespit edilen hatalar raporlanırken aşağıdaki hata ciddiyet dereceleri kullanılabilir.


Ölümcül : Testlerin devam etmesini engelleyecek hatları belirmek için kullanılan derecedir. Eğer bu türden bir hata bulunmuş ile testlerin devam etmesi imkansızdır.


Kritik : Testler deva edebilir. Ancak bu hata derecesi ile sistem teslim edilemez.


Büyük : Testler devam edebilir. Ürün bu hata ile teslim edilebilir. Ancak sistemin operasyona alındığında telafisi zor sonuçlar doğurabilir.


Orta :  Testler devam edebilir. Ürün bu hata ile teslim edilebilir. Ancak sistemin operasyona alındığında telafisi mümkün sorunlar çıkartabilir.


Küçük : Testler devam edebilir. Ürün bu hata ile teslim de edilebilir Sistemin işleyişinde ortaya çıkabilecek olan hatalar önemli bir sonuç doğurmaz.


Kozmetik : Yazılım üzerindeki renk, font, büyüklük gibi görsel hatalardır. Olması durumunda ne testi durdurur ne de ürünün teslimini engeller.Bu ciddiyet dereceleri kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir. Hataların gruplandırılmasında ve testlerin başarılı olma kriterlerinde kullanılabilir. Örneğin büyük, kritik ve ölümcül hatları tamamlanan yazılım testlerden başarılı bir şekilde geçtiği kabul edilebilir. Ancak bu karar gerçekleştirilen test seviyesine göre farklılık gösterir. Bu karar müşteri ile birlikte alınmalı ve her seviye test için ayrı ayrı belirlenerek ilgili test planlarında belirtilmelidir.

19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page