top of page

Test Tasarım Belirtimleri Belgesi

Test tasarım belirtimleri belgesi, gereksinim ve tasarım belgelerine göre  testlerin gerçekleştirilebilmesi için gerekli test koşullarını tanımlar. Tanımlanan bu test koşullarına test gereksinimleri adı da verilir. Bu belge ile test yaklaşımı, gerçekleştirilen tasarıma göre test edilecek öğeler ve bu öğeler ile ilişkili testler detaylandırılır.


Test Tasarım Belirtimleri Belgesi IEEE 829-1998 göre aşağıdaki başlıkları içerecek şekilde yazılabilir:


  • Test Tasarım Belirtimleri Tanımlayıcısı


  • Test Edilecek Özellikler : Test belirtimleri belgesinin içerdiği test edilecek olan öğeler listelenir. Bu öğelerin özellikleri verilir. Burada verilen her bir özellik en az bir gereksinimle ilişkili olmalıdır.


  • Yaklaşımın Detaylandırılması : Test planında proje genelinde bahsedilen test yaklaşımı testlerde kullanılacak test teknikleri, test sonuçlarının analiz metodları gibi bilgiler verilerek bu başlık altında detaylandırılır.


  • Test Tanımlaması : Tasarımla alakalı her bir test durumunun kısa tanımı ve tanımlayıcı numarası bu başlık altında verilir.


  • Geçti/Kaldı Kriterleri Özellikleri : Test edilen özelliğin testlerden geçip, kalması ile ilgili kriterler bu başlık altında listelenir.

Bu bölümler farklı sırada verilebilir. Eğer bölümler içerisinde anlatılması gereken bilgiler farklı belgeler içerisinde verilmiş ise o belgelere bu bölümler altından referans verilebilir.

216 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page